آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

یکشنبه 30 آذر‌ماه سال 1382
نصب مجدد بوت لودر گراب Grub در لینوکس

اگر شما هم خود را در جمع کاربران لینوکس می بینید و میخواهید این سیستم عامل قدرتمند را در کنار ویندوز تجربه نمائید بدلیل مشکلاتی که ممکن است در کارائی ویندوز در حین مراحل کار پیش آید  بالاخره روزی برای شما فراخواهد رسید که مجبور به نصب مجدد ویندوز برروی سیستم خود خواهید شد و خواهید دید که بعد از نصب مجدد ویندوز به لحاظ رونویسی شدن قسمت MBR یا مستر بوت رکورد هاد دیسک با اطلاعات سیستم بوت ویندوز برنامه بوت لودر لینوکس (grub یا Lilo)از کار افتاده و سیستم فقط بطور مستقیم برروی ویندوز بوت میشود و بهیج وجه نمی توان به لینوکس دست یافت.

در اینگونه موارد چه باید کرد ؟

آیا باید لینوکس را هم دوباره نصب کنیم و زحمت چند ساعت نصب تعدادی سیستم عامل را در کنارهم بعد از ازکارافتادن یکی از آنها بر خود هموار نمائیم .

مسلما پاسخ به این سئوال منفی است . در اینجا یکی از روشهائی را بیان میکنم که با نصب مجدد برنامه بوت لودر پیش گزیده لینوکس ردهت یعنی GRUB همه چیز به وضعیت عادی بازمیگردد و نیاز به نصب مجدد لینوکس به کلی منتفی میگردد .

برای اینکار پس از نصب مجدد ویندوز کامپیوتر را با دیسکت بوت مخصوص لینوکس یا سی دی اول لینوکس رد هت بوت نمائید .

در پنجره اول بوت دکمه F5 را فشرده و وارد وضعیت rescue mode میشویم .

در پنجره به نمایش در آمده با تایپ linux rescue در خط فرمان به وضعیت rescue یا نجات بوت میکنیم و به سئوالاتی که سیستم در مورد سخت افزار یا درایو محتوی image فایل لینوکس پاسخ داده و به رابط خط فرمان یا همان shell دست پیدا میکنیم .

از اینجا به بعد میبایست دستورات زیررا ابتدا برای مشاهده سیستم فایل ها در لینوکس و سپس برای نصب مجدد بوت لودر گراب به ترتیب تایپ کنیم :

#chroot /mnt/sysimage

#grub –install /dev/hda

با این فرمان بوت لودر GRUB بر روی نخستین پارتیشن هاد دیسک شما مجددا نصب شده و با خروج از خط فرمان متنی و تایپ دستور exit سیستم  مجددا راه اندازی شده و با کمال خوشبختی میبینیم که بوت لودر گراب بطورت کاملا صحیح نصب شده و در ابتدای روند بوت مثل قبل از شما در مورد انتخاب سیستم عامل لینوکس یا ویندوز سئوال میکند و با انتخاب هر یک از سیستمهای عامل براحتی با آن بوت میشود .

لازم به یادآوری است که این توضیحات برای کسانی کاربرد دارد که قبل از نصب مجدد ویندوز برروی سیستم خود لینوکس ردهت را با بوت لودر پیش گزیده گراب در کنار ویندوز نصب کرده و بدون مشکل با آن کار میکرده اند و فقط اطلاعات مربوط به master boot record سیستم آنان نیاز به بازیابی دارد .

البته در سایر توزیعهای لینوکس مثل زوزه suse‌ و ماندریک Mandrake   هم  که ممکن است از بوت لودر پیش گزیده بنام Lilo  یا لینوکس لودر استفاده کرده باشند هنگام بوت با سی دی اول این سیستمها گزینه هائی برای نصب مجدد Lilo ‌ در اختیار کاربران قرار دارد که با انتخاب گزینه مناسب میتوان به سادگی و در کمترین زمان ممکن با نصب مجدد بوت لودر مربوطه مشکل سیستم را حل نمود .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس