آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

سه‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1384
روزنامه جام جم : اولین بیل گیتس شکن

در ابتدا کامپیوتر بود و سیستم عامل نبود و هر چه بود دست کله گنده ها بود و کله گنده ها سیستم عاملهاشان را به قیمت خون پدرشان می فروختند.

کامپیوتر و سیستم عامل اقلام دارای کاربرد نظامی محسوب می شدند و کسی حق نداشت اسرار این دو قلم را لو بدهد مبادا سرخها ازش استفاده کنند.

جنگ سرد که تمام شد ، کابوس از میان رفت ، می شد دیگر به عمومی کردن سیستم عامل فکر کرد اما مایکروسافت به عنوان تولیدکننده داس و ویندوز حاضر نبود دست از این تجارت پرسود بکشد و اسرار را بر ملا کند.هم به این دلیل که حفره های بی شمار سیستم عاملش آشکار می شد و هم به این دلیل که دیگر نمی توانست قیمت های گزاف روی محصولاتش بگذارد.

در همین فضا بود که یک استاد دانشگاه هلندی به نام اندرو اس تننباوم در کتابش ، سیستم عامل آموزشی و در عین حال واقعی مینیکس را که برای میکروچیپ 8086 اینتل طراحی کرده بود به زبان C و در 12 هزار خط در اختیار دیگران گذاشت. بوم. دنیا باخبر شد و هر هکری یک نسخه از کتاب تننباوم خرید و شروع کرد به ور رفتن و تکمیل کردن مینیکس برای خودش. داشتن یک سیستم عامل کاملا شخصی لذت کوچکی نبود.

گسترش و کارآمدی لینوکس به جایی رسیده که شرکت هایی مثل IBM که زمانی سایه لینوکس و لینوکس اش را با تیر می زدند حالا به اهمیت ماجرا پی برده اند.

یک پسر بیست و یک ساله فنلاندی سوئدی زبان ، به نام لینوس بندیکت توروالدز هم یکی از این هکرهای سر خود بود که می خواست با مینیکس ، سیستم عامل حرفه ای درست کند. بالاخره هم طاقت نیاورد و یک نامه برای گروه کاربران GNU فرستاد که "از یک سیستم عامل چه توقعی دارید؟ مال من دارد حاضر می شود."خوبی این سیستم عامل و کارهایی که تحت عنوان GNU انجام می دادند این بود که تمام کدها و برنامه ها در اختیار همه بود و می توانستند کار را سطر به سطر ببینند و دنبال کنند. وقتی لینوس کارش را منتشر کرد ، استاد تننباوم یک نامه برایش فرستاد و بهش گفت که کارش ایرادهای اساسی دارد و اگر دانشجوی او بود بابت این کار محکوم به فنا نمره بالایی نمی گرفت.

لینوس هم در جواب گفت "تو استاد دانشگاه ای. کارت این است که تحقیق کنی و با مینیکس مغز خراب کنی." و جنگی شروع شد که هر چند آن وقت کسی حدس نمی زد ، لینوس و طرفداران روزافزون خودش و سیستم عاملش در آن پیروز شدند. این گونه لینوکس از پیوند لینوس با مینیکس متولد شد و جدی ترین رقیب ویندوز شد.

نزدیک 15 سال از این تولد عجیب گذشته و بی شمار پدر و مادر به پرورش این نوزاد عجیب کمک کرده اند. گسترش و کارآمدی لینوکس به جایی رسیده که شرکت هایی مثل IBM که زمانی سایه لینوس و لینوکسش را با تیر می زدند حالا به اهمیت ماجرا پی برده اند و سالانه مبالغ هنگفتی خرج گسترش و بهسازی لینوکس می کنند.

حالا دیگر لینوکس از شکل متنی هم خارج شده و توانسته اند به آن فضای گرافیکی و توان تطابق با نرم افزارهای تحت ویندوز نیز بیفزایند.لینوس الان 36 ساله ساکن ایالات متحده امریکا (سانتاکلارا-کالیفرنیا) است و 2 دختر کوچک دارد.او بر خلاف بقیه مبتکرها در ثروت افسانه ای غرق نشده و زندگیش نسبتا معمولی است.او ترجیح داد به جای این که بیل گیتس دوم بشود ، اولین بیل گیتس شکن بشود.

منبع : روزنامه جام جم


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس