آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

یکشنبه 18 بهمن‌ماه سال 1383
بهینه سازی سرعت تماس اینترنتی dialup در گنو / لینوکس

باتوجه به اینکه در حال حاضر اکثر ارتباطات شبکه اینترنت در ایران از نوع کم سرعت با شماره گیری تلفن dialup  صورت می پذیرد لزوم انجام تنظیمات لازم برای بهینه کردن سرعت ارتباط با اراپه دهندگان سرویسهای تماس اینترنتی ISP  و دستیابی به حداکثر راندمان ممکن از خطوط کم سرعت موجود مرا برآن داشت تا مقاله حاضر را که بصورت فشرده حاوی نکات بسیار مهم کاربردی در زمینه راهکارهای افزایش سرعت دسترسی به اینترنت میباشد به رشته تحریر درآورم .

اولین گام در راه رسیدن به حداکثر سرعت ممکن در تماس اینترنتی dialup  انجام پاره ای تنظیمات در فایلهای پیکربندی برنامه های شماره گیری اینترنت است . انجام تنظیمات لازم به منظور بهینه سازی سرعت اینترنت در گنو / لینوکس خصوصا اگر شما یک کاربر مبتدی لینوکس باشید ممکن است ابتدا قدری پیچیده به نظر برسد اما با دانستن چند نکته کلیدی همه چیز به آسانی حل کردن یک حبه قند در یک ایوان آب داغ ساده خواهد شد .

برای این منظور مراحل زیر را به دقت دنبال نموده و تنظیمات لازم را در سیستم خود اعمال نمائید .

1  – پیش فرض من این است که شما اطمینان دارید که مودمتان توسط سیستم شناسایی شده و به درستی کار میکند . برای اطمینان از این امر رابط های گرافیکی که برای شماره کیری اینترنت استفاده میکنید مثل kppp  و kinternet  و ... را درمحیط KDE  اجرا کرده و در قسمت تنظیمات preferences  مودم query modem  را بررسی نمایید .

معمولا مودمهای external  بر روی پورت سریال ttys0  و یا ttys1  نصب میشوند که معادل آنها در ویندوز به ترتیب com1  و com2  میباشد .

2  – در صورتی که مودم اکسترنال شما به اولین پورت موازی یا ttys0  سیستم متصل است دستور زیر را برای ایجاد یک لینک سیستمی در مسیر /dev/ با مجوز کاربر ریشه وارد کنید . (در صورت اتصال مودم به پورت موازی دوم سیستم فقط کافی است ttys0  را با ttys1  جایگزین نمایید) :

 ln -sf /dev/ttyS0  /dev/modem #

پس از انجام اینکار فراموش نکنید که آدرس مودم خود را در برنامه شماره گیری اینترنت خود از /dev/ttys0  به /dev/modem  اصلاح کنید .

3  – فایل تنظیمات pppd daemon  با نام resolv.conf  را در مسیر /etc/ با یک ویرایشگر متنی و البته با مجوز کاربر ریشه باز و ویرایش کرده و یک خط فرمان زیر را به آن بیافزائید :

vi /etc/resolv.conf

 :add this line to first line of file

dnsquery yourisp.net

نکته : عبارت yourisp.net  را باید با آدرس دومین اینترنتی isp  خود عوض کنید مثلا callwithme.com  یا ... .

4  – فایل options  را در مسیر etc/ppp/options  با یک ویرایشگر متنی و مجوز کاربر ریشه بازکرده و ضمن بررسی تمامی خطوط مندرج در آن خطوط دستوری زیر را به صورت کامل به آن بیافزائید :

vi  /etc/ppp/options #

 :add this lines to file

:0.0.0.0

/dev/ttys0

lock

crtscts

defaultroute

asyncmap0

mtu 576

mru 576

نکته : همانطوریکه میبینید این دستورات پارامترهای ارتباط را تعریف میکنند مثلا 0.0.0.0  به سیستم میگوید که در این نوع تماس گزینش آدرس IP  شبکه به صورت داینامیک صورت میگیرد و هر بار اتصال به اینترنت یک آدرس IP  جدید از طرف ISP  شما به و گزینه هایmru 576  وmtu 576   که اصلی ترین تنظیمات اعمال شده میباشند اندازه بسته های اطلاعاتی در یافتی و یا ارسالی maximum transmision units  در هرزمان یا همان packet  ها را برای هر بار اتصال ایجاد شده شبکه dialup  به نحو صحیح و به میزان 576  بایت مقداردهی کرده و موجب میشوند تا در حذف زمانهای تلف شده برای برقراری تماس و انجام تستهای اتوماتیک برای تخمین اندازه packet  های قابل ارسال و دریافت در هرمرتبه برقراری ارتباط و به تبع آن افزایش سرعت اتصال تغییرات چشمگیری صورت پذیرد .

 


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس