آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

چهارشنبه 14 آبان‌ماه سال 1382
RSS چیست ؟!!!

اخیرا سایت محبوب ما وبلاگ نویسان یعنی بلاگ اسکای سرویس RSS که مخففی است برای RDF Site Summary  را برای همه وبلاگ هایش راه اندازی کرده است . سوال در مورد اینکه RSS چیست و به چه دردی می خورد زیاد شده و من پس از جستجوی بسیار در وب قصد دارم بصورت خلاصه در مورد این سرویس توضیحاتی بنویسم .

RSS یک ابزار یا نوعی فرمت خبری برای هماهنگ سازی اخبار و نمایش محتویات وب سایت های خبری و وبلاگهاست .استفاده کنندگان از این سرویس می توانند سایت های بزرگ خبری مانند Wired و یا گروه Slashdot و یا حتی وبلاگ های شخصی باشند.استفاده از RSS تنها به خبر محدود نمی شود و هر مطلبی که قابلیت تفکیک داشته باشد می تواند در قالب RSS انتقال یابد . به زبان دیگر RSS نوعی سامانه تولید اطلاعات است .هنگامی که اطلاعات وب سایت ها و وبلاگها علاوه بر فرمتهای رایج وب در قالب RSS هم عرضه شود یک برنامه می تواند منبع RSS را چک کند و در صورت تغییر آن با نسخه قبلی نسخه به روز شده را دریافت نماید .

به گروهی از نرم افزارها که وظیفه خواندن RSS را به عهده دارند news aggregators گفته می شود.این گونه نرم افزارهای RSS خوان به شدت در بین وبلاگ نویس جهان رواج دارند.

به همین دلیل بسیاری از شرکتهائی که سرویس وبلاگ ارائه می دهند از RSS هم پشتیبانی می کنند و محتویات وبلاگها را در قالب RSS هم برای مطالعه فراهم می کنند.شما با استفاده از RSS می توانید به مقدار زیادی در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و همیشه از آخرین مطالب وبلاگ ها و وب سایت های مورد علاقه تان اطلاع داشته باشید.

بسیاری از نرم افزار هایی که وظیفه مدیریت اطلاعات را بر عهده دارند مانند B2 و Movable Type و PHP-Nuke و pMachine و PostNuke به همراه سایت هایی که سرویس وبلاگ ارائه می دهند مانند Radio UserLand و Blog Sky به علت اهمیت RSS به صورت اتوماتیک خروجی RSS تولید می کنند مانند خروجی وبلاگ من که هم اینک در حال مطالعه آن هستید .

فرض کنید شما وبلاگ نویس یا یک وبلاگ خوان حرفه ای هستید و احتمالا در هر 12 ساعت به 10 وبلاگ یا سایت مورد علاقه خود سر میزنید .در اینصورت با استفاده صحیح ازیک نرم افرار RSS  خوان شما میتوانید آخرین تغییرات سایتهای مورد علاقه تان را ببینید بدون اینکه مجبور به صرف وقت زیاد یا دیدن صفحات اضافی یا احیانا تبلیغات سایتها باشید .

حتی این امکان وجود دارد که شما از نرم افزار خاصی استفاده نکنید و به جای سر زدن به چندین سایت فقط یک صفحه را مطاله کنید .مانند کاری که گروه Iranian Crawler انجام داده است و شما می توانید تنها با مراجعه به یک صفحه از آخرین مطالب چندین سایت مختلف با خبر شوید.تنها کافی است که سری به http://www.iraniancrawler.com/indexsb.php بزنید.

برای اینکه خودتان نرم افزار RSS خوان داشته باشید انتخاب های بسیار مختلفی دارید. از جمله میتوانید از نرم افزار های زیر استفاده کنید.


SharpReader
 که از .net در آن استفاده شده است.و زبان فارسی را هم پشتیبانی می کند.

RssReader این نرم افزار هم به NET Framework 1.1 احتیاج دارد.

FeedReader هم RSS خوانی  Open Source است البته کمی با فارسی مشکل دارد .

و یک لیست که به معرفی نرم افزار های RSS خوان پرداخته است.

برای استفاده از RSS در سایت یا وبلاگ خودتان و یا استفاده های دیگر از RSS ابزارهای فراوانی وجود دارد که آنها را در این لیست - RSS Tools - می تونید ببینید.

به دایرکتوری News Readers هم در گوگل سری بزنید.

هم اینک فرمت RSS با هفت استاندارد مختلف وجود دارد و در بلاگ اسکای از نسخه نسخه 2.0 استفاده شده است .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس