آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

جمعه 22 اسفند‌ماه سال 1382
مراحل BOOT یا آغاز کاریک سیستم عامل گنو / لینوکس - 1

همانطوریکه میدانید وقتی کامپیوتر خودرا روشن میکنید نخستین چیزی که برای آغاز عملیات Boot لازم است اطلاعات موجود در یک برنامه کوچک مستقر در چیپ ستی به نام Bios میباشد . این برنامه که بصورت read only  در یک چیپ از نوع rom قرار دارد اولین و حداقل اطلاعات حیاتی را در مورد سخت افزار سیستم در خود دارد و بدون آن دبالا آمدن سیستم عملا غیر ممکن است .

پس از اینکه برنامه موجود در بایوس اجرا شد نخستین صفحه حاوی متنی ساده برروی مانیتور شما به نمایش در آمده و اطلاعات کمی در مورد نوع پردازنده و کارت گرافیک یا نوع هارد دیسک و سی دی رام متصل شده به سیستم به نمایش در می آید . در این هنگام برنامه بایوس در آخرین خط اجرای فرامین خود کنترل عملکرد را برای اجرای دستورات بعدی به نخستین رسانه دارای اطلاعات سیستمی (مثلا فلاپی دیسک) میدهد . حتما شما هم تاکنون به پیغام زیر هنگامی که یک فلاپی غیر سیستمی در فلاپی درایو قرار داده و کامپیوتر را بوت نموده اید برخورد کرده اید .

Non-system disk or disk error

Remove the disk and press any key to continue

معنی این پیغام این است که دیسکت شما فاقد اطلاعات لازم برای بوت کردن سیستم است . اگر شما این دیسکت را از دستگاه خارج کرده و یک کلید را بدلخواه فشار دهید بایوس سیستم به دومین رسانه دارای فایلهای سیستمی و بصورت پیش فرض به قسمت master boot record – MBR  هاد دیسک مراجعه خواهد کرد .

در این مرحله کدهای اجرائی و سیستمی موجود یکی پس از دیگری اجرا میگردند و مثلا در مورد سیستم عامل داس در نهایت به خط فرمان خواهیم رسید .

اما در مورد سیستمهای لینوکس ابتدا کدهای اجرائی برنامه های بوت لودرهمچون  LILO, the LInux Loader  یا GRUB,grand unified unix bootloader به اجرا در آمده و این برنامه ها هستند که تعیین کننده خط مشی اجرائی کدهای بعدی خواهند بود .

این بدین معنی است که بوت لودر این انتخاب را برای کاربر فراهم میسازد که برای اجرای فرامین بعدی و بوت کردن سیستم خود به کدامین قسمت از master boot record‌ و کدام پارتیشن مراجعه کند .

بعد از اینکه بایوس کنترل را به بوت لودر سپرد ، بوت لودر هم کنترل را در نهایت به سیستم عامل شما مثلا به لینوکس میسپارد . بدیهی است که بوت لودرهای لینوکس براحتی قابل پیکربندی و اختصاصی شدن هستند و اطلاعات نخستین سیستم عامل قابل بوت و زمان وقفه و پارتیشن هاد دیسک محل استقرارMBR یا  سیستم عامل ها با ویرایش فایلهای /etc/lilo.conf  یا /boot/grub/menu.lst  قابل تغییر است .

اولین چیزی که لینوکس پس از آغاز عملیات بوت انجام میدهد تغییر وضعیت سیستم یا سوئیچ کردن به وضعیت protected mode  یا همان سیستم امن میباشد . البته باید دانست که سیستمهای عامل قدیمی همچون داس بدون تغییر وضعیت سیستم از لحاظ امنیتی به وضعیت بدون حفاظ real mode‌ بوت میشوند .

همانطوریکه میبینید سیستم های عامل پیشرفته مثل لینوکس با انجام اینکار کنترل سیستم را کاملا بدست گرفته و از اختیار بایوس کاملا خارج میسازند .

در مرحله بعدی لینوکس به جستجو وشناسائی سخت افزارهای موجود برروی سیستم میپردازد و این کار را هربار که شما سیستم خودرا خاموش و سپس روشن نمائید انجام خواهر داد چرا که اطلاعات مربوط به سخت افزار سیستم مثل نوع مادربورد ، هاددیسک ، چیپست کارت گرافیک ، ماوس و ابزارهای شبکه و ..... در هربار بوت شدن لازم و ضروری اند و لینوکس نمیتواند و نباید این اطلاعات را بخاطر بسپارد چون هر کس ممکن است در طول دومرحله بوت کامپیوتر خود نوعی از سخت افزار را به‌ آن افزوده یا از آن بکاهد .

با کمال خوشبختی لینوکس این اطلاعات را ازطریق پرس و جو با سخت افزار سیستم و بصورت اتوماتیک انجام میدهد و نیاز به دخالت کاربر وجود ندارد ، البته شما میتوانید نتایج کار هسته kernel  سیستم عام را در مورد این پرس و جوها در صفحات آغازین بوت شدن لینوکس و بصورت خطوطی که برروی مانیتور نمایش می یابند مشاهده نمائید .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس