X
تبلیغات
زولا
آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 677714


Powered by BlogSky.com

یکشنبه 7 دی‌ماه سال 1382
در محیط لینوکس درایوهای کامپیوتر من کجا قرار دارد ؟

در لینوکس و یونیکس بدون در نظرگرفتن اینکه چه نوع درایو یا سخت افزاری برروی سیستم نصب گردیده کلیه منابع سیستم در یک دایرکتوری اصلی بنام ریشه ( / ) یا ROOT  قرار دارد .

بطورمعمول این روش بسیار بهتر و کاراتراز روش سنتی نامگذاری درایوها در ویندوز عمل میکند و فایل سیستم را صرفنظر از نوع سخت افزار بسیار ساده و کارآمد مینماید و این نکته وقتی نمود پیداخواهد کرد  که شما مجبور باشید سخت افزار جدیدی مثل هارد دیسک دوم و سوم و ... و یا منابع به اشتراک گذاشته شده از طریق شبکه را به سیستم خود بیافزائید .

نباید از نظر دورداشت که برای کاربران سیستم عامل ویندوز و کسانی که با سیستم سنتی نامگذاری درایوها مثلا C ، D ، E  و ... عادت کرده اند درک درست ساختار فایل سیستم لینوکس و کار با آن قدری پیچیده بنظر میرسد . اما بطور خلاصه باید گفت که در لینوکس نباید بدنبال درایوهای خود بگردید ، چون کلیه محتویات دیسکها را در یک فایل سیستم واحد لینوکس میتوانید مشاهده و یا متصل نمائید . (directory tree)

بطور پیش گزیده محتویات درایوهای قابل جابجائی مثل سی دی و فلاپی درایو  بصورت خودکار در این ساختا ر دیده نمیشوند و شما باید نخست این درایو ها را به فایل سیستم لینوکس متصل یا mount  نمائید . همچنین بخاطر داشته باشید که قبل از خارج نمودن این گونه درایوها از کامپیوتر باید آنها را ابتدا  از فایل سیستم جدا یا unmount‌ نمود .

شما با عملیات mount ‌ کردن خواهید توانست طیف گسترده ای از فایل سیستمهای ایجاد شده توسط سایر سیستمهای عامل همچون ویندوز را مثلFAT,  FAT32,  NTFS  بصورت خواندن و نوشتنی یا فقط خواندنی به سیستم لینوکس خود متصل کنید و از آنها در یک دایرکتوری درست مثل درایوهای سنتی ویندوز استفاده کنید . این موضوع در مورد اتصال درایوهای ZIP‌ و فلاپی و سی دی و کلیه فایل سیستمهای دیگر صادق است .

برای درک بهتر موضوع به ارئه یک مثال میپردازم :

فرض کنید شما میخواهید درایو سی دی خود را به لینوکس متصل mount کرده و محتویات یک سی دی را مشاهده و از آن استفاده کنید:

ابتدا بایستی اجازه دسترسی به منابع سیستم را بعنوان کابر ریشه با تایپ دستور زیر و وارد نمودن password  کاربر ریشه کسب کنید .

$ su

Enter password : ***********

در ادامه  بایستی بدانید که محتویات فایل سیستم روی سی دی شما باید به لینوکس متصل و در داخل یک دایرکتوری که عموما در مسیر /mnt/cdrom/   یا هر کجای دیگر که خودتان صلاح بدانید مشاهده شود پس ابتدا بایستی دایرکتوری با نام cdrom  در مسیر فوق با دستور زیر ایجاد یا از قبل وجود داشته باشد :

# mkdir  /mnt/cdrom

سپس باید از دستور زیر برای اتصال این فایل سیستم به لینوکس استفاده نمائید :

# mount  -t auto  /dev/cdrom  /mnt/cdrom

شاید میپرسید  -t  auto و یا /dev/cdrom  چیست .؟

عبارت اول یعنی -t  auto باعث شناسائی خودکار فایل سیستم موجود روی سی دی شده  و استفاده از آن در نسخه های جدید لینوکس اختیاری است ، اما عبارت دوم یعنی /dev/cdrom محل اسقرار درایور یا گرداننده سی دی رام IDE interface را نشان میدهد و ممکن است بسته به محل اتصال کابل سی دی به کامپیوتر به صورت /dev/hdd  یا /dev/hdb   و یا /dev/hdc  تغییر یابد .

در اینصورت بعنوان مثال شکل فرمان بدینگونه اصلاح خواهد شد :

# mount  -t auto  /dev/hdd  /mnt/cdrom

اگر همه کارها را به درستی انجام داده باشید محتویات سی دی قرار گرفته در درایو سی دی رام را در دایرکتوری /mnt/cdrom  مشاهده خواهید کرد .

در خاتمه کار باید با دستور زیر ابتدا سی دی را unmount ‌ کرده و سپس از درایو مربوطه خارج کرد :

# umount   /mnt/cdrom

توجه کنید که برای unmount کردن هر وسیله آن ابزار نباید در حال بهره برداری یا inuse‌ باشد .

بدیهی است در صورت عدم انجام مرحله آخر ممکن است درایو سی دی رام شما اجازه خروج سی دی را از جایگاه خود ندهد . البته باید خاطر نشان کرد که کل این عملیات در لینوکس بدلیل امنیت و کارائی بیشتر بدین صورت طراحی شده تا کاربران متعدد اجازه دسترسی همزمان را به منابع یک رسانه و ایجاد اختلال در عملیات سیستم عامل را نداشته و از امنیت بالاتری بهره مند شوند .

ضمنا در توزیعهای جدید لینوکس اغلب عملیات mount  و  unmount‌ کردن درایو ها با نرم افزاری موسوم به kudzu  بصورت کاملا اتوماتیک در آمده و کاربری آن بسیار ساده شده است .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس