X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678265


Powered by BlogSky.com

شنبه 29 آذر‌ماه سال 1382
چرا لینوکس را برگزینیم؟

اگرشما واقعا از انجام کارهای هوشمندانه با رایانه خود لذت می برید، لینوکس یک سیستم عامل رؤیائی برای شما خواهد بود . چرا که لینوکس از جنبه های فراوان برتر و جذابتر از سیستمهای عامل دیگر است . لینوکس براستی بهشت علاقمندان و کاوشگران و برنامه سازان کامپیوتری است .

لینوکس ضمن اینکه انقلابی در صنعت نرم افزارهای آزاد محسوب میشود به تدریج انحصار را از رقبای تجاری خود میرباید و میرود تا به تحدیدی جدی برای شرکتهای بزرگی همچون مایکروسافت که فقط به فکر کسب درآمد بیشتر از راه فروش نرم افزارهای خود هستند بدل شود .

در ابتدای پیدایش صنعت کامپیوتر هیچیک از برنامه نویسان به فکر پرکردن جیب خود از پولهای بادآورده نبودند ، بلکه درست برعکس آنان معتقد بودند که علم و دانش فقط از راه به اشتراک گذاشته شدن میتواند رشد کند . در طول سالها شاهد تحولات عظیمی در علوم بوده ایم که همه مرهون تلاش دسته جمعی و گروهی دانشمندان بوده اند اما هم اینک و دست کم در طول چند دهه گذشته شاهد بوده ایم که افرادی با اهداف صرفا مادی دانسته های خویش را در صندوقچه ها پنهان کرده اند تا آن را به بهائی گزاف به دیگران بفروشند . البته اینکار یعنی کسب درآمد از طریق کسب فن آوری اصلا اشکالی ندارد اما اشکال عمده و اساسی وقتی خود را نشان میدهد که کسی نخواهد درقبال ارائه تکنولوژی در مورد نحوه پیدایش و توسعه آن یا چگونگی عملکرد دقیق آن توضیح لازم ارائه بدهد .

در این شرایط سطح توسعه تکنولوژی منحصر به افرادی می شود که آنرا دردست دارند و بعنوان اسرار محرمانه از آن حفاظت میکنند و اشکال اینکار اینجاست که هر فرد یا گروه به تنهائی صاحب یک فکر و اندیشه محدود است و اگر قرار باشد دانش در یک مجموعه زندانی شود مسلما از توسعه پایدار دور خواهد شد . و ما هم اکنون نتایج این عقب ماندگی در توسعه و بهینه سازی را بصورت گزارشات فراوان در مورد تهدیدات امنیتی جدیدی که متوجه سیستم عامل ویندوز است مشاهده میکنیم .

 

چیزی که لینوکس و نرم افزارهای آزاد یا open source‌ را بر سایر سیستمهای تجاری برتری می بخشد این است که کدهای نوشته شده در لینوکس و نرم افزارهای مرجع باز بصورت رایگان و کاملا آزاد در اختیار همگان قرار دارد  و هر فرد در هرنقطه از جهان میتواند باتوجه به دانش و سلیقه خود آنرا بهبود بخشیده ، حاصل کار خویش را برای دیگران به اشتراک بگذارد و یا برای خویش نسخه ای دارای مشخصات مورد نظرش را تدارک ببیند .

بهمین دلایل ساده است که هم اینک تنوع و تعدد توزیعهای لینوکس موجود در جهان به حدی است که روزی را نمیتوان یافت که یک نسخه جدید یا اختصاصی شده آن با یک نام جدید و منحصر بفرد توسط یک نفر یا گروهی از افراد پا به عرصه وجود نگذارد.

براستی رمز موفقیت لینوکس در دنیای آینده ، آزادی - خلاقیت – و امکان تبادل دانش و افکار خواهد بود .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس