آموزش لینوکس و معرفی نرم افزارهای کاربردی مرجع باز (open source)

آرشیو ماهانه مقالات

طبقه بندی موضوعی

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 678002


Powered by BlogSky.com

چهارشنبه 19 آذر‌ماه سال 1382
ایجادفضای خالی روی هارددیسک برای نصب لینوکس

قابل توجه کاربران جدید لینوکس که قصد نصب این سیستم عامل را برای اولین بار در کنار ویندوز بر روی کامپیوتر خود دارند:

نظر به اینکه یکی از راههای مناسب و امن برای نصب لینوکس در کنار ویندوز ایجاد و استفاده از فضای خالی پارتیشن بندی نشده روی هارد دیسک میباشد مقاله زیر بمنظور ارائه برخی نکات در این زمینه تهیه گردیده است .

در پاسخ به سئوال یک دوست عزیز در مورد نحوه ایجاد فضای خالی برروی هاد دیسکی که برروی آن سیستم عامل ویندوز نصب شده بدون از دست دادن اطلاعات و از بین رفتن ویندوز  باید عرض کنم برای حذف کردن یکی از پارتیشنهای ویندوز برای ایجاد یک فضای خالی برروی هارد دیسک جهت نصب لینوکس راههای زیادی وجود دارد و البته خود سیستم عامل لینوکس در هنگام نصب با برنامه disk druid (برای کاربران پیشرفته)میتواند اینکار را به راحتی آب خوردن و در کسری از ثانیه با چند انتخاب ساده انجام بدهد اما چون ظاهرا کاربران جدید این سیستم عامل با اصول اولیه فایل سیتمهای لینوکس بیگانه هستند  توصیه میکنم مطابق معمول اینکار را در ویندوز و با نرم افزارهای مدیریت دیسک سخت مثل partition magic pro 7  یا برنامه های کاربردی دیگر براحتی انجام بدهید .

برای اینکار پس از نصب برنامه پارتیشن ماژیک آنرا اجرا کرده و در صفحه اصلی برنامه برروی پارتیشن خاصی که در نظر دارید تا به کلی پاک شده یا به دوقسمت تقسیم شود کلیک نمائید .

توجه : اگر روی یکی از پارتیشنهای ویندوز اطلاعات ذخیره کرده اید و میخواهید آنرا پاک کنید اول اطلاعات روی آنرا خارج از محیط این برنامه به سایر پارتیشنها منتقل کنید

سپس روی پارتیشن مورد نظر کلیک راست کرده و از منوی به نمایش در آمده گزینه delete partition یا Delete را انتخاب کنید .

در ادامه در ادامه روی دکمه apply در گوشه سمت راست و پائین برنامه  کلیک نموده و پنجره ای به نمایش در می آید که از شما برای انجام این عملیات اجازه میگیرد .

در صورت صحت عملیات مورد نظر شما با فشردن دکمه تائید OK   یا enter  عملیات را تائید کنید .

و صبرکنید تا عملیات انجام شود .

حال با یکبار restart کردن ویندوز همه کارها به اتمام میرسد و دیگر پارتیشن مورد بحث را در mycomputer نخواهید دید . پس از  این مرحله شما خواهید توانست در هنگام نصب لینوکس گزینه use free disk space  و در قسمت نوع پارتیشن بندی  auto allocation را برگزینید تا سیستم لینوکس  این فضای خالی موجود روی هارددیسک را برای ایجاد فایل سیستمهای خود مورد استفاده قرار دهد .

در خاتمه یاد آور میشوم که برنامه پارتیشن ماژیک امکان تقسیم یک پارتیشن به دو قسمت بدون از بین بردن اطلاعات آن دارد و در صورتی که بخواهید قسمتی از یک پارتیشن را حدود 2 گیگا بایت جدا کرده و سپس پاک کنید روش کار تقسیم یا split کردن یک پارتیشن به دو قسمت مجزا و پاک نمودن یکی از قسمتهای ایجاد شده به روش فوق میباشد .


عناوین آخرین مقالات و اخبار و یادداشت های وبلاگ کاوشگر لینوکس